Na "dragulje" indijskog oceana ove je, 2013 godine, došlo 42 osobe u organizaciji Hrvatskog oceanskog jedriličarskog kluba. Na dva katamarana Nautitech 44 jedrilo se u svim smjerovima puna 3 tjedna, kupalo, lovila riba, i uživalo u svemu što ti zanimljivi otoci pružaju, a to je znatno više od očekivanog. Uostalom kažu da slike više govore od teksta. Ipak, par riječi uvoda.
Geolozi kažu da su Sejšeli vrlo zanimljiv izuzetak. Većina od tih 115 otoka koji su udaljeni oko 1500 kilometara istočno od Afrike istog su geološkog porijekla kao i npr. najveći otok na svjetu Greenland. Sastava su kao kopnena kora na indijskom podkontinentu, od kojieg su se odvojili prije 80 do 90 miliona godina. Zašto je to to važno? Posjetiocima isključivo zbog tog što krajolik odudara od svega poznatog. Usred tropa nevjerojatne granitne stjene. Kud god se čovjek okrene, kamen, stijene, gromade nevjerojatnih oblika i veličina. A između njih, plaže, ali kakve. Nama koji imamo nekih saznanja i iskustva po svijetu .... nešto upravo nevjerojatno. Čak se i one savršene plaže Tahitija, Bora Bore ili Nove Kaledonije teško s ovime mogu mjeriti.
Otoci su 6 mjeseci izloženi vjetru i valovima koje stvara NW monsun, a zatim idućih pola godine moru i valovima iz točno suprotnog smjera, pod utjecajem jugoistočnog pasata. Dakle kako se god pogleda, stalno su na udaru valova. Ne prevelikih, ali ustrajnih. Tu je zatim i znatna razlika između plime i oseke oko 1,5 metra, pa je područje djelovanja valova na obalu relativo veliko. Zatim more oko otoka nije niti preduboko, niti preplitko, oko 5 do 10 metara pa je kut djelovanja valova idealan.
Ipak najvažnije od svega je da je pjesak na plažim fina mješavina zdrobljenih koralja i granita u kojemu ima mnogo kristala kvarca. To zajedno daje sasvim drugačije efekte prolasku svjetlosti, kristali svjetlucaju, te pijesku i moru daju magičnu boju.
|
|
|
|
|
|
Autori fotografija su sudionici projekta Seychelles 2013. |